O technologii
Laserové čištění je oproti jiným čistícím technologiím poměrně nové odvětví, v průmyslu se čistící lasery začaly využívat v posledních přibližně 10 letech, a teprve v posledních 2-3 letech se laserová technologie rozšířila i do oblastí, kde dříve dominovaly jiné technologie. V posledních letech navíc došlo ke zlevnění pokročilé technologie pulsních laserů na takovou úroveň, že se vyplatí pořídit i živnostníkům, jako jsem například já. Ale jak to teda vlastně funguje?

Světlo jako čistící médium
Laser je ve své podstatě opravdu jen koncentrovaným světlem. Světlo generují velmi silné diody, jejichž světlo je následně usměrněno do formy paprsku komplexní soustavou zrcadel a optických vláken. Můj laser vytváří záření na pomezí červeného a infračerveného, tedy mezi 700 a 1064 nm. Tento paprsek je následně směřován na čištěný materiál ve velmi krátkých pulsech (v řádu nanosekund), těchto pulzů však laser vytváří desítky až nižší stovky tisíc za sekundu. Tyto statisíce nanopulsů jsou pak pomocí dynamické optiky skenovány na čištěný materiál buď ve tvaru klasické čáry, sinusoidy, kruhu a dalších tvarů.

Mechanismus čištění
Každý puls v sobě nese energii, která je koncentrovaná do malého bodu, kde způsobuje ablaci čištěného materiálu. A co je to ablace? Ablace je název pro souhrn procesů, ke kterým dochází při absorbování energie laserového paprsku cílovým materiálem. Obvykle dochází ke tvorbě plasmy, odpaření části materiálu a vzniku mikroprasklin, díky kterým se kontaminant oddělí od čišteného substrátu. Každý kontaminant však reaguje na laserový paprsek jinak, u některých dochází především k odpařování, u některých zase hraje významější roli vznik prasklin. Obvykle také platí, že se lépe čistí tmavé kontaminace ze světlého substrátu.

Jemný a precizní
Díky široké škále nastavení je možné laser téměř vždy nastavit tak, aby efektivně odstranil nechtěné látky na povrchu, ale vůbec nezasahoval do čištěného materiálu. Tato vlastnost se velmi hodí při čištění měkčích kovů jako je hliník nebo měď, při restaurování cenných předmětů, při čištění dřeva nebo při čištění drolivého kamene jako je například pískovec. Svou jemností laser vyniká oproti ostatním metodám jako je kartáčování, pískování, vysokotlaké čištění či parní čištění. Nastavitelnost velikosti laserového paprsku navíc umožňuje čistit i malé oblasti bez zasažení okolních materiálů.

Čistý a ekologický
Na rozdíl od ostatních způsobů číštění povrchů laser nepotřebuje žádné čistící médium a tím pádem po sobě nezanechává prach ani chemické látky, které je pak nutné dál řešit. Jediná věc co se při čištění uvolňuje je kouř, který je možné v případě potřeby ventilovat pryč, a kousky samotného odstraňovaného materiálu.

Bezpečnost
K laseru je nutné přistupovat s respektem, zejména je důležité nepodcenit ochranu očí, jelikož přímý i odražený zásah oka laserovým paprskem může způsobit jeho poranění a v extrémním případě i slepotu. Proto musí operátor laseru i všichni přihlížející nosit ochranné brýle, případně musí být čištěný prostor náležitě odstíněn. Je také nutné chránit se před uvolňovaným kouřem, zejména některé barvy se mohou při odstranění přeměnit v toxické látky.
Co od Vás potřebuji vědět?
Detaily samozřejmě můžeme vždy doladit po telefonu nebo přes zprávy, případně můžete poslat obrázky atd.

